Back to all Post

Tradycyjny ślub w Turcji – jak wyglądają przygotowania i ceremonia?

Każdy kraj ma swoją własną kulturę i obyczaje. Posiadamy różne tradycje – nawet w jednej religii możemy spotkać wiele różnych sposobów świętowania tego samego wydarzenia. Dzisiaj przedstawimy, jak wygląda tradycyjne tureckie wesele!

Selekcja wybranki

W niektórych regionach Turcji rodzice przyszłych państwa młodych nadal decydują, z kim spędzą oni resztę życia. Pan młody, wraz ze swoją rodziną, udaje się do domu panny młodej. Przynosi prezenty i przekonuje do siebie przyszłych teściów. Rodzina panny młodej może sprawdzać na różne sposoby przyszłego zięcia. Jednym z popularniejszych jest dosypywanie soli do herbaty, aby zweryfikować temperament mężczyzny. Po zakończeniu takiego spotkania, obie rodziny naradzają się.

Zaręczyny

Kiedy obydwie strony są ze sobą zgodne, następują zaręczyny. W Turcji jest to szczególnie wyjątkowa sprawa, ponieważ zaręczają się i kobieta, i mężczyzna. Ubierają obrączki połączone ze sobą czerwonym sznurkiem, a zadaniem rodziców jest jego przecięcie. Ta nietypowa tradycja jest ostatnim krokiem przed samymi zaślubinami.

Turecki wieczór panieński

“Wieczór henny” ma miejsce dzień przed weselem. Panna młoda spotyka się z najbliższymi jej kobietami, aby świętować ostatnie godziny beztroskiego życia i pożegnać się z rodziną. Skąd wzięła się nazwa “wieczór henny”? Podczas tureckiego wieczoru panieńskiego, przyszłej pannie młodej malowane są dłonie i ręce w różne wzory. Oczywiście w większych miastach wieczory panieńskie odbywają się również w klubach, czy restauracjach, jednak z uwzględnieniem tradycji malowania henną, która w Turcji jest symbolem poświęcenia panny młodej. Przyszła żona zazwyczaj ubiera się na czerwono, a na głowie ma, również czerwony, welon.

Ceremonia zaślubin

Jest w Turcji bardzo hucznym wydarzeniem. Cała odpowiedzialność finansowa za wydarzenie spoczywa na rodzinie pana młodego. W niektórych regionach obowiązuje jeszcze stara tradycja, zgodnie z którą najpierw przyszłą małżonkę zawozi się do nowego, wspólnego domu, a dopiero później odbywa się ceremonia. Zaślubiny są zazwyczaj krótkie i konieczna jest na nich obecność świadków. Kiedyś panny młode na swój ślub ubierały się na czerwono, ponieważ w Turcji to symbol czystości. Teraz zdecydowanie popularniejsze są białe suknie. Tureckimi prezentami ślubnymi są pieniądze i złoto, w różnej postaci. Na weselach rzadko spotykany jest alkohol, jednak ogromne ilości smakowitych tureckich potraw i tradycyjne tańce zachęcają do zabawy do białego rana. Wielożeństwo w Turcji jest zakazane.

Honorowy Konsulat Generalny Republiki Turcji © 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności.