Back to all Post

Nowy Ambasador Turcji z pierwszą wizytą we Wrocławiu. W planie połączenia lotnicze z Turcją, turkologia na UWr i partnerstwo z Izmirem

W dniach 25-27 września we Wrocławiu gościł Ambasador Turcji w Rzeczypospolitej Polskiej J.E. Pan Cengiz Kamil Fırat. Była to pierwsza oficjalna wizyta Ambasadora w stolicy Dolnego Śląska, podczas której dokonał wręczenia insygniów konsularnych Honorowemu Konsulowi Generalnemu Republiki Turcji we Wrocławiu Wojciechowi Kamińskiemu. Wizycie towarzyszyły rozmowy dotyczące utworzenia połączeń lotniczych pomiędzy Wrocławiem, a Turcją oraz otwarcia turkologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Przedstawiciele delegacji spotkali się także m.in. z Wiceprezydentem Wrocławia Jakubem Mazurem, Wojewodą Dolnośląskim Jarosławem Obremskim oraz Marszałkiem Cezarym Przybylskim.

 – Po raz pierwszy przywitaliśmy we Wrocławiu nowego Ambasadora Turcji. Ogromnie cieszymy się, że wreszcie możemy kontynuować rozmowy o współpracy, które wstrzymane zostały przez epidemię – mówił Wojciech Kamiński, Konsul Generalny Republiki Turcji we Wrocławiu. W skład delegacji weszli Radcowie Ambasady ds. Politycznych, Handlowych, Kulturalnych i Konsularnych oraz Dyrektor Generalny warszawskiego biura Tureckich Linii Lotniczych i Dyrektor Instytutu Yunus Emre Centrum Kultury Tureckiej. 

Podczas wizyty delegacji tureckiej w stolicy Dolnego Śląska odbyły się spotkania z wrocławskimi urzędnikami wysokiego szczebla, m.in. z Wiceprezydentem Wrocławia Jakubem Mazurem, poświęcone omówieniu możliwości współpracy pomiędzy Turcją a Wrocławiem. – Jesteśmy bardzo wdzięczni za spotkanie i niezwykle szerokie spektrum potencjalnej współpracy. Wraz z Panem Ambasadorem mieliśmy okazję rozmawiać z przedstawicielami biznesu, kultury i świata nauki. Udało nam się omówić wiele zagadnień, które są niezwykle interesujące z perspektywy Wrocławia i Turcji. To przede wszystkim potencjał gospodarczy i liczne obszary współpracy pomiędzy wrocławskimi i tureckimi podmiotami. W tym kontekście rozmawialiśmy o możliwości bezpośredniego połączenia lotniczego z Turcją z wrocławskiego lotniska. W warstwie działań kulturalnych omawialiśmy konkretne projekty,  których obie strony powinny być częścią. Bardzo ucieszyło mnie także spotkanie z wrocławianami pochodzenia tureckiego. Jestem przekonany, że wszystko to zaowocuje nie tylko partnerstwem, ale również bardzo atrakcyjnymi wydarzeniami dla naszych mieszkańców – mówił Jakub Mazur, Wiceprezydent Wrocławia.

Finałem wizyty ambasadora Turcji we Wrocławiu było poniedziałkowe spotkanie w Izbie Gospodarczej, na którym obecny był m.in. Erhan Ipek, Dyrektor Generalny Turkish Airlines w Polsce. Zaproszeni zostali także przedstawiciele Wrocławskiego Portu Lotniczego. – Obecnie pracujemy intensywnie nad otwarciem bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy Wrocławiem i Turcją – zapewniał Wojciech Kamiński, Konsul Generalny Republiki Turcji we Wrocławiu. Rozpoczęto również prace nad porozumieniem w sprawie partnerstwa Wrocławia i tureckiego Izmiru.

Cengiz K. Fırat wraz z konsulem spotkali się również z przedstawicielami wrocławskich uczelni wyższych, odpowiedzialnymi za rozwój i kontakty międzynarodowe. Tematem rozmów były m.in. możliwości otwarcia turkologii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz zacieśnienie współpracy pomiędzy wrocławskimi i tureckimi uczelniami wyższymi. Ambasador odbył także spotkanie ze społecznością turecką, która we Wrocławiu liczy 130 osób oraz 300 studentów.

Ważnym elementem całej wizyty było wręczenie insygniów konsularnych Honorowemu Konsulowi Generalnemu Republiki Turcji we Wrocławiu Wojciechowi Kamińskiemu. Uroczystość miała miejsce w sobotę, 25 września, w siedzibie Honorowego Konsulatu Generalnego Republiki Turcji we Wrocławiu na placu Solnym. Konsulat działa we Wrocławiu od grudnia 2019 roku. To trzecia turecka instytucja tej rangi w Polsce. Konsulaty Honorowe Republiki Turcji działają również w Gdańsku i Poznaniu.

Honorowy Konsulat Generalny Republiki Turcji © 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności.