Back to all Post

Kapadocja

Kapadocja to wyjątkowa kraina. Zobaczymy tu ciekawe formy geologiczne, podziemne miasta i wspaniałe widoki. Położona jest w Turcji, w centralnej części Anatolii. Kapadocja to nie tylko cud natury, jest również ważnym ośrodkiem historycznym. Nazwa Kapadocja z połączenia dwóch słów oznacza “krainę wodza”, istnieje jednak druga teoria, która mówi, że nazwa regionu oznacza “krainę pięknych koni”. Odkryjmy tajemniczą Kapadocję zagłębiając się w jej historię.

Historia

Kapadocja, dziś stanowiąca muzeum na otwartym powietrzu, leży w środkowej Turcji. Jest częścią historycznej krainy Anatolii. Jej początki sięgają 60 milionów lat wstecz. Po wybuchu trzech pobliskich wulkanów, na miękkie warstwy lawy i popiołów spadł deszcz. Rozpoczął się szereg procesów geologicznych. Do formacji dołączyły się również ciepłe i chłodne wiatry. W ten sposób powstały stożki z kapeluszami wykonanymi z twardej skały bazaltowej, które dziś nazywamy Baśniowymi Kominami lub Grzybami. Kapadocja była ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa, wspomniana nawet w Dziejach Apostolskich, gdzie Kapadocjanie, jako jeden z pierwszych ludów, poznali Ewangelię. 

Ciekawe miejsca

Pasabag i Dolina Zelve

Pasabag to dolina w Kapadocji, położona nieopodal miasta Göreme. Jest jednym z najpopularniejszych miejsc, zachwyci nas bajkowymi kominami, nietypowymi kształtami, a przede wszystkim pomieszczeniami w skałach. W górnych częściach formacji skalnych kiedyś ukrywali się pustelnicy. Kiedy pragnęli zdystansować się od świata jeszcze bardziej, wcinali się w bajkowe kominy i wydrążali je od dołu do góry, tworząc pokoje o wysokości 10-15 metrów! W Pasabag znajduje się wiele jaskiniowych mieszkań, a także kaplic, z których najbardziej znaną jest trójpoziomowa kaplica św. Szymona. Tajemnicze pomieszczenia i ciekawe formacje otoczone są wieloma winnicami. 

W odległości jednego kilometra możemy odwiedzić Skansen Zelve, o charakterystycznej strukturze plastra miodu. Do około 1924 roku było to miasto jaskiniowe, w którym chrześcijanie i muzułmanie żyli w harmonii. Znajdują się tu mieszkania, komnaty i kaplice. Jest to raj dla wspinaczy górskich.

Aksaray

Aksaray, miasto wielu religii położone w Kapadocji. Jest to najstarsza wioska neolityczna na terenach Bliskiego Wschodu, jej historia sięga IX tysiąclecia p.n.e. Była ważnym ośrodkiem chrześcijańskim, znajduje się tu wydrążonych w skałach około 5000 domów i 100 kościołów ozdobionych freskami. W Aksaray znajdziemy budowle architektury seldżuckiej, które pełniły funkcję strażnicze Jedwabnego Szlaku. Dodatkowo, nieopodal Aksaray, w wiosce Yaprakhisar, możemy zanurzyć się w wodach termalnych o temperaturze 47 stopni.

Nevsehir

Nevsehir to najsłynniejsze miasto Kapadocji. Położone jest w środkowej Turcji. Właśnie tu możemy odbyć niezapomnianą wycieczkę wśród chmur – lot balonem. Niedaleko Nevsehir znajduje się Park Narodowy Göreme, który jest muzeum 350 wykutych w skale kościołów bizantyjskich. Słynne miasto oferuje możliwość zobaczenia starożytnych zabytków, a także winiarnie, muzea, termy tureckie i wiele innych atrakcji. Pod Nevsehir w 2014 roku odkryto podziemne miasto sprzed 5 tysięcy lat.

Lot balonem

Lot balonem w Kapadocji zazwyczaj oznacza wczesną pobudkę i niemałe koszty. Jednak piękne słońce wschodzące zza gór wynagradza wszystko. Niezapomniany widok setek innych balonów, lecących nad terenami niczym z księżyca, pozostaje na zawsze w pamięci. Balon unosi się dzięki stale podgrzewanym powietrzu tuż pod nim. Wycieczka odbywa się w grupie 20-osobowej. Tuż przed odlotem można obserwować pracowników, ich przygotowania do startu i to jak balon „rośnie”. Cena podstawowa waha się od 125 do 150 EUR od osoby, zawiera przelot, małe śniadanie kontynentalne, certyfikat lotu oraz kieliszek wina.

Ciekawostki

  • Miasto odkryte pod Nevsehir ma powierzchnię 460 tysięcy metrów kwadratowych, czyli 65 boisk piłkarskich.
  • Podziemne miasta służyły chrześcijanom jako miejsce schronienia podczas najazdów Rzymian.
  • Na terenie Kapadocji kręcono film Gwiezdne Wojny.
  • Lokalnym przysmakiem jest pottery kebab podawany w glinianym garnku.
  • Niektóre podziemne miasta składają się nawet z 4 kondygnacji. 
Honorowy Konsulat Generalny Republiki Turcji © 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności.