Back to all Post

Izmir

Izmir położony jest w zachodniej części Turcji, nad Morzem Egejskim. To trzecie pod względem liczby ludności miasto w kraju. Przez swoje położenie geograficzne jest kluczowym punktem towarowym. Posiada drugi co do wielkości, po Stambule, port handlowy w Turcji. W Izmirze co roku odbywają się Międzynarodowe Targi Izmirskie, na które zapraszani są przedstawiciele różnych sektorów przemysłowych. Targi organizowane są nieprzerwanie od 1931 roku. To największe tego typu wydarzenie na Bliskim Wschodzie – każdą edycję odwiedza ponad 1 milion osób. Izmir, jako historyczne miasto, oferuje liczne zabytki, ciekawe muzea i niesamowite widoki. Słynie również z pięknych plaż Wybrzeża Egejskiego. Izmir uważany jest za miejsce narodzin Homera.

Historia

Historia miasta sięga 6500 lat p.n.e.. Z wykopalisk wynika, że pierwsze osady pojawiły się w dzielnicy Bornova. Kolejne odkrycia z okresu 3500 lat p.n.e. wskazują, że w epoce brązu okoliczni mieszkańcy osiedlali się na skałach – znaleziono tam ceramikę i naczynia. Ważny okres dla Izmiru przypada na 650 rok p.n.e., czyli czas rosnącej potęgi cywilizacji jońskiej. Izmir stał się wtedy ważnym punktem rolnym oraz strategicznym miejscem w handlu śródziemnomorskim. W tamtym okresie na terenach Izmiru pojawiło się również pismo. W murach starego miasta, które zostało zbudowane na niewielkim wzgórzu, mogło mieszkać tylko kilka tysięcy osób, dlatego rozpoczęto zasiedlanie terenów przylegających do niego. Około 300 roku p.n.e. powstało nowe, duże miasto na obrzeżach – Kadifekale. Z drugiej strony Izmiru została wybudowana Agora, której pozostałości zachowały się do dziś i są chętnie odwiedzane przez turystów. Izmir, przez swoje ważne położenie geograficzne, był powodem wielu wojen i bitew. W 672 roku miasto zostało zdobyte przez Umajjadów, arabski lud zza morza. Korzystali z niego głównie w trakcie wypraw do Stambułu. Imperium Osmańskie przejęło Izmir w 1398 roku. Od tego momentu miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać i szybko stało się dużym centrum handlowym. Podczas I wojny światowej Izmir został zajęty przez wojska greckie. Okupacja zakończyła się wyzwoleniem w 1922 roku. Izmir uzyskał tytuł metropolii w 1984 roku.

Ciekawe miejsca

Saat Kulesi

Wieża zegarowa w Izmirze jest jednym z najbardziej popularnych miejsc i symbolem miasta. Historyczna budowla została wzniesiona w 1901 roku, na upamiętnienie 25 rocznicy wstąpienia Abdülhamida na tron. Saat Kulesi ma 25 metrów wysokości i znajduje się na placu Konak. Jest jedną z wielu wież zegarowych zbudowanych w tym samym okresie w prowincjach osmańskich z woli Abdülhamida. Saat Kulesi jest wyjątkowa ze względu na swój charakterystyczny wygląd i nietypową konstrukcję. Uważana jest za najbardziej elegancką wśród osmańskich wież zegarowych.

Zatoka Smyrneńska

Zatoka Izmirska zaczyna się między półwyspem Karaburun, a miastem Foça i otacza Izmir od strony centrum. To idealne miejsce do odpoczynku podczas intensywnego zwiedzania miasta. Możemy udać się na spacer promenadą lub wypić kawę z widokiem na piękną zatokę i statki. Jedną z miejscowych atrakcji jest również rejs wzdłuż wybrzeża, podczas którego można podziwiać miasto z innej perspektywy.

Tureckie Bazary w Izmirze

Izmir słynie z kolorowych i gwarnych bazarów oferujących bardzo różne produkty. Od świeżych owoców i warzyw, przez restauracje, herbaciarnie i bary, aż po buty i ubrania. Kemeralti jest najbardziej popularnym bazarem – mieszkańcy miasta każdego dnia korzystają z jego usług. Wycieczka na bazar to szczególnie ciekawe doświadczenie kulturowe, ponieważ można tam z łatwością obserwować mieszkańców Izmiru w codziennych sytuacjach i tym samym poznać ich obyczaje. Innym znanym miejscem jest bazar rybny. Spotkamy tam niezliczone gatunki świeżych ryb i owoców morza, wyłowionych z morza nawet kilka godzin wcześniej.

Agora

Agora to starożytna rzymska budowla z końca IV wieku, położona w dzielnicy Konak. Dla starożytnych mieszkańców stanowiła centrum miasta, była miejscem spotkań i handlu. Nie przetrwała trzęsienia ziemi w 178 roku, jednak na rozkaz rzymskiego cesarza Marka Aureliusza została szybko odbudowana. Później funkcjonowała jako miejsce modlitw oraz cmentarz. W 1933 roku rozpoczęto wykopaliska i odrestaurowano niektóre części Agory. Została wpisana na Tymczasową Listę Światowego Dziedzictwa jako część obszaru o nazwie „Historyczne Miasto Portowe Izmir”, utworzonego przez UNESCO. Odwiedzając Agorę możemy poczuć prawdziwy klimat starożytnego miasta.

Efez

Efez jest starożytnym miastem, położonym na wybrzeżu Anatolii. Został zbudowany przez kolonie greckie około IX wieku p.n.e. Na jego terenie możemy odwiedzić wiele zabytków pochodzących ze starożytności. Efez słynie z pobliskiej Świątyni Artemidy, jednego z Siedmiu Cudów Starożytnego Świata. Na terenie miasta znajduje się Wielki Teatr z III wieku p.n.e., który może pomieścić aż 25 000 widzów. Miejscem wartym odwiedzenia jest również Biblioteka Celsusa, która została założona w 110 roku. Efez został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2015 roku. Na terenie miasta do dzisiaj trwają prace archeologiczne.

Ciekawostki

  • Izmir to nazwa, którą miasto otrzymało w 1415 roku, kiedy znalazło się pod panowaniem Imperium Osmańskiego. Wcześniej nosiło nazwę Smyrna.
  • Ewangelia według świętego Jana mogła zostać napisana w Efezie.
  • W starożytnej Agorze, na łuku bramy, znajduje się relief przedstawiający twarz żony Marka Aureliusza – Faustyny.
  • Na terenie Efezu znajdował się jeden z siedmiu cudów świata – słynna Świątynia Artemidy, która niestety nie przetrwała do naszych czasów.
  • w Izmirze mieszkają ponad 4 miliony osób.
Honorowy Konsulat Generalny Republiki Turcji © 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności.