Back to all Post

Bodrum – odkryj popularny turecki kurort

Bodrum to miasto położone w południowo-zachodniej Turcji, nad Morzem Egejskim. Z jego wybrzeża możemy podziwiać grecką wysp Kos. W sezonie wakacyjnym słynie z dużej ilości imprez, klubów i barów. To miejsce tętniące życiem przez całą noc.

Miejsca, które musisz odwiedzić w Bodrum

Bodrum jest nie tylko popularnym kurortem, pełnym hoteli, barów, klubów i restauracji. Jest również bardzo ważnym ośrodkiem historyczno-kulturalnym. Zapoznaj się z naszym zestawienie głównych atrakcji i zabytków.

Odwiedź jeden z siedmiu antycznych cudów świata – Mauzoleum w Halikarnasie

Mauzoleum w Halikarnasie to grobowiec perskiego władcy Mauzolosa. Przypuszcza się, że Mauzolos zaplanował i rozpoczął budowę grobowca jeszcze za życia. Został zbudowany w około 350 roku p.n.e. W 1404 roku z zabytku zostały już tylko fundamenty. Przez wieki dotknęły go trzęsienia ziemi oraz różne czynniki ludzkie. Na przełomie XIV i XV wieku, joannici użyli części konstrukcji do ochrony przed najazdem muzułmanów. Podczas rozbiórki odkryto sarkofag Mauzolosa oraz kilka starożytnych posągów.

Zamek św. Piotra

Zbudowany w 1402 roku przez joannitów. Posiada cztery wieże, znane jako angielska, włoska, francuska i niemiecka – jako symbole narodów, które go budowały. W jego skład wchodzą płaskorzeźby i kolumny wcześniej należące do Mauzoleum w Halikarnasie. Twierdza przez lata była miejscem schronu wszystkich chrześcijan zamieszkujących Azję Mniejszą. Na terenie zamku znajduje się Muzeum Archeologii Podwodnej. Poświęcone jest odkryciom starożytnych wraków statków w Morzu Egejskim.

Amfiteatr w Bodrum

Hellenistyczny amfiteatr jest położony na zboczu góry Göktepe. To ciekawe miejsce na spacer, szczególnie dla miłośników historii. Konstrukcja pochodzi z VI w p.n.e. Teatr mógł wówczas pomieścić 10 tysięcy widzów, teraz to około 4 tysiące. Amfiteatr położony jest w odległości 1,5 km od Zamku św. Piotra.

Plaże w Bodrum

Plaża Halk

W samym centrum miasta znajduje się plaża Halk. To jedyna, kamienista plaża w Bodrum. Jest chętnie odwiedzana z powodu swojej lokalizacji – w każdej chwili, jeśli chcemy odpocząć od zwiedzania, możemy udać się na orzeźwiającą kąpiel w Morzu Egejskim lub wypożyczyć leżak i zrelaksować się.

Czarująca Plaża – Camel Beach

Plaża Wielbłądów jest nieco oddalona od Bodrum, jednak niezwykle urokliwa. Miękki piasek i spokojna woda to idealne miejsce na odpoczynek od miejskiego zgiełku. Jest bardzo przyjazna rodzinom.

Bodrum jest urokliwym miastem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Fani odpoczynku znajdą ostoję na plaży, zaś miłośnicy zwiedzania mogą zanurzyć się w historyczną podróż po okolicznych, starożytnych zabytkach.

Honorowy Konsulat Generalny Republiki Turcji © 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności.