Back to all Post

ABC podróży do Turcji

Turcja jest coraz bardziej popularną destynacją dla turystów z Polski. Oferuje niezwykłe, historyczne miejsca i zabytki, a jednocześnie ciepłe morze i piękne plaże. W Turcji każdy znajdzie coś dla siebie. Przed wyjazdem na wakacje koniecznie zapoznaj się z naszym zestawieniem najważniejszych informacji o podróży do Turcji.

Bezpieczeństwo w Turcji

Turcja jest krajem turystycznym i bardzo gościnnym. Jednak, jak podczas każdej podróży, musimy zachować ostrożność i szanować kulturę oraz obyczaje kraju do którego przybywamy. Ważną kwestią jest ubezpieczenie zdrowotne – takie usługi w Turcji są bardzo kosztowne. Warto będzie zadbać o to wcześniej i wykupić odpowiedni pakiet ubezpieczenia NNW. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej oficjalnej stronie podaje, że obszar, do którego lepiej się nie udawać, to okręgi przy granicy z Syrią i Iranem. Turyści zazwyczaj więc wybierają inne destynacje – poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych miejsc i wakacyjnych kurortów.

Antalya – miasto Riwiery Tureckiej

Miasto położone nad Morzem Lewantyńskim, jest jedną z największych atrakcji turystycznych kraju. Znajdziemy tu wiele plaż, resortów i hoteli. Większość biur podróży organizuje wycieczki z Polski z Antalyi. Latem temperatura wody w morzu wynosi nawet 27 stopni Celsjusza. Oprócz odpoczynku na plaży, w mieście możemy odkryć zabytki historyczne, takie jak: pozostałości starożytnego Perge, Minaret Yivli, czy Bramę Hadriana. Najciekawszą atrakcją przyrodniczą w okolicy Antalyi jest wspaniały wodospad Düden.

Alanya

To kolejne miasto znajdujące się na Riwierze Tureckiej. Alanya jest najbardziej popularną destynacją wśród osób pragnących wylegiwać się na pięknych, szerokich plażach, a wieczorami korzystać z nocnego życia miasta. Znajdziemy tu wiele barów, otwartych nawet do rana, restauracji i kawiarni. Z atrakcji przyrodniczych, obowiązkowym punktem do odwiedzenia jest kanion Sapadere. W Alanyi zobaczymy również takie zabytki jak Czerwona Wieża, czy twierdza Alanya Kalesi.

Kapadocja

Kapadocja to wyjątkowa kraina. Słynie z lotów balonem i widoków niczym z księżyca. Możemy odwiedzić podziemne miasta oraz mieszkania w skałach sprzed tysięcy lat. Kapadocja jest ważnym ośrodkiem historii chrześcijaństwa. Czaruje historią i bajkowymi pejzażami.  

Hierapolis i Pamukkale

Hierapolis to miasto starożytne, w którym możemy zwiedzić agorę i rzymski teatr. Swoją obecność w okolicy zaznaczyli Rzymianie i Bizantyjczycy, którzy przybywali tu głównie w celach zdrowotnych – tuż obok Hierapolis znajduje się Pamukkale czyli miejscowość uzdrowiskowa. Słynie z wapiennych skał i wykształconych w nich basenów. Dzięki gorącym źródłom tworzą się w nich baseny termalne o szczególnych właściwościach leczniczych.

Bodrum

Bodrum jest kolejnym, dużym kurortem turystyczny. Kolorowa miejscowość na wybrzeżu Morza Egejskiego oferuje możliwość wypróbowania różnych sportów wodnych, takich jak windsurfing, czy żeglarstwo. Również dla miłośników historii nie zabraknie miejsc wartych uwagi – to przede wszystkim zamek św. Piotra i mauzoleum w Halikarnasie, które jest jednym z siedmiu antycznych cudów świata.

Zasady dotyczące COVID-19

Podróżni przybywający do Turcji, zaszczepieni dwoma dawkami, nie wcześniej niż 14 dni przed przyjazdem, są zwolnieni z kwarantanny oraz obowiązku posiadania negatywnych wyników testu. Osoby z dokumentami potwierdzającymi przebycie COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy, również mogą wjechać do Turcji bez problemów. To ogromna ulga nie tylko dla gościnnej Turcji, której jednym z najważniejszych segmentów rynku jest turystyka, ale także dla spragnionych wakacji turystów.

Honorowy Konsulat Generalny Republiki Turcji © 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności.