Pamukkale to miejscowość położona w południowo-zachodniej Turcji, w prowincji Denizli. Jest częścią Doliny Cürüksu, która należy do Parku Narodowego. Słynie z wapiennych osadów, które tworzą ciekawe formacje i tarasy. W czasach panowania Cesarstwa Rzymskiego specyficzne kształty nazwano trawertynami.
Nazwa
Wygląd białych tarasów przywołuje skojarzenia z chmurami, puchem, czy kaskadowym wodospadem. Pamukkale, z języka tureckiego, oznacza Bawełniany Zamek. Miejsce otrzymało taką nazwę w związku z wyglądem, ale również z powodu położonych niedaleko plantacji bawełny, które swoim kształtem przypominają wapienne formacje.
Wapienne osady
Jak tworzy się ten bajkowy krajobraz? Powstaje już od około 14 tysięcy lat. Jest to ciekawy proces geologiczno-chemiczny. W okolicy znajduje się około 17 gorących źródeł, które wypływają na powierzchnię ziemi. W związku z dużą amplitudą temperatury, woda gwałtownie ochładza się. Podczas tego procesu uwalnia się węglan wapnia. Jego osady tworzą nacieki i stalaktyty. Z powodu ukształtowania terenu powstają zagłębienia, a w nich baseny wody termalnej.
Właściwości zdrowotne
Gorące źródła posiadają rozmaite właściwości zdrowotne. Ich temperatura wacha się od 35 stopni do 100 stopni Celsjusza. Odwiedzają je osoby zmagające się z chorobami skóry, reumatyzmem, nadciśnieniem, chorobami neurologicznymi, układu oddechowego oraz z wieloma innymi schorzeniami. Główną przyczyną właściwości leczniczych wody, jest duża koncentracja zawartych w niej węglanów.
Ceny i godziny otwarcia
Pamukkale możemy odwiedzać cały rok. Wejście do parku narodowego kosztuje: dla osoby dorosłej 8 euro, dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia 2 euro, zaś dla najmłodszych, poniżej 6 roku życia, wejście jest bezpłatne. Zwiedzanie możemy rozpocząć już od 6:30 rano. Wycieczki do Bawełnianej Twierdzy są organizowane w większości tureckich kurortów.